ТР Дәүләт хезмәтләре порталында «Казан» халыкара аэропортын бизәү буенча тавыш бирү тәмамланды

2020 елның 23 гыйнвары, пәнҗешәмбе

«Казан» халыкара аэропортын бизәү буенча тавыш бирү, аңа татар шагыйре Габдулла Тукай исемен бирү белән бәйле рәвештә, ТР Дәүләт хезмәтләре порталында 16 гыйнвардан 22 гыйнварга кадәр барды. Анда порталдан 5,3 меңнән артык кулланучы катнашты. Тавыш бирү лидерлары - «Тукай илһамы» һәм «Шигъриятнең көмеш җепләре» концепцияләре - алар 38 һәм 26 процент тавыш җыйды. «Карлыгач артыннан ияр» концепциясе - 16, «Тукай юлы» һәм «Тукай уты» концепцияләре - 13 һәм 7 процент җыйды.

Моннан тыш, шул исәптән массакүләм мәгълүмат чаралары ярдәмендә дизайн өлкәсендәге экспертлар белән дә эш алып барылды. Аларның күбесе төрле концепция элементларын берләштерү мөмкинлегенә ия булды.

«Казан» һәм «Бигеш» аэропортларын бизәү белән бәйле эшләрне координацияләү буенча республика оештыру комитеты бирелгән исемнәр белән бәйле рәвештә тавыш бирү нәтиҗәләрен анализлый. Якын арада февраль аенда узачак утырышта аэровокзал комплексын, шул исәптән терминалларны һәм вокзал яны мәйданын бизәүгә, проект документларын эшләү өчен йомгаклау ысулларын раслау планлаштырыла. Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, биш концепциянең һәркайсында үз уникаль элементлары бар, алар үзара да яхшы яраша. Хәзерге вакытта КДАТУ аэропортның интерактив зоналар дизайнына рейсны көтүне тагын да уңайлырак итү өчен интеграцияне эшкәртә - фотозоналар, өстәмә экраннар һәм башкалар.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: