Монастырь ермагы аша күпердә трамвай линияләре сузылды

2020 елның 18 августы, сишәмбе

Татарстан башкаласында Борисковская урамыннан Техническая урамына кадәрге 1,222 км озынлыктагы участокта Зур Казан боҗрасының 2 этабы төзелеше дәвам итә. Биредә эшләр агымдагы елның мартында «Имин һәм сыйфатлы автомобиль юллары» илкүләм проекты буенча башланды.

Монастырь ермагы аша күпер төзелешендә узган атнада гидроизоляция ясалды һәм трамвай хәрәкәте өчен пролетта бетон саклагыч катлам җәелде. Вак таштан балласт тагарак урнаштыру, пландагы һәм биеклеге халәтенә төзәтү кертеп трамвай юлларының рельс һәм шпаллар рәшәткәсен җәю эшләре башкарылды. Трамвайның контакт челтәре терәкләрен монтажлау дәвам итә.

Җир өеме һәм юл полотносы формалаштырылды. 4900 кв. м мәйданда юл катламының түбән катламы җәелде һәм 6200 кв. м мәйданда асфальт-бетон нигезенең өске катламы җәелде.

Күпер пролетлары астында коммуникацияләр салу төгәлләнде. Бу юлчыларга Прибрежная, Горийская һәм Запорожская урамнары буенча җирле юлларда даими схема буенча хәрәкәт итү өчен күпер астында юллар салуга керешергә мөмкинлек бирде. Атна эчендә 800 метр яңгыр канализациясе торбалары сузылды.

Уң һәм сул як юл буйларында тавыш саклау экраннары урнаштыру буенча эшләр башкарылды.

2 этап төзелешендә узган атнада 107 инженер-техник персонал һәм 20 махсус техника берәмлеге катнашты.

Исегезгә төшерәбез, Зур Казан боҗрасының 2 этабы кысаларында проект документациясе буенча коммуникацияләрне үзгәртеп кору, яңгыр канализациясен һәм чистарту корылмаларын, терәк диварларны, светофор объектларын, тышкы яктыртуны урнаштыру, трамвай юлларын төзү каралган. Монастырь ермагы аша 70,78 м озынлыктагы күпер төзелә.

Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов сүзләренчә, Зур Казан боҗрасы - Казанның иң мөһим транспорт артерияләренең берсе. Яңа юл «Кояшлы шәһәр» районы аша Югары Кабан күленә һәм аннары Техническая урамына чыгу юлы белән Җиңү проспектының дәвамы булачак. Шулай итеп, юл Идел һәм Кабан күлләре арасындагы сәнәгать зонасын торак өлеше белән кыска юл белән тоташтырачак.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: