2024 елның язгы су басуына әзерлек

2024 елның 12 марты, сишәмбе

Татарстан Республикасында язгы су басуның куркынычсыз һәм авариясез узуын тәэмин итү өчен ведомствоара комиссия төзелде һәм кирәкле чаралар билгеләнде.

Хәзерге вакытта әлеге чаралар башкарыла:
- ясалма корылмаларны тикшерүләр үткәрелде (Республикада төбәк юлларында 1 093 күпер бар (шуның 459ы кече, 583е урта һәм 51е зур));
- боз калынлыгын үлчәүләр һәм күперләр терәкләре янында елгалар үзәннәрен үлчәүләр үткәрелгән. Бозның уртача калынлыгы 60 - 90 см. Боз тирәли терәкләр ясала, 635 күпер су басуга әзерләнгән, бу 65%;
- су үткәрү торбалары тишекләрен (13004 торба бар) һәм кечкенә күперләрне кардан һәм боздан чистарту, тәлинкәләрне һәм тиз агымнарны кардан чистарту буенча эшләр башкарыла. 2024 елның 11 мартына 5507 торбада (42,35%)чистарту эшләре башкарылган;
- узган еллар мониторингы нигезендә су басу куркынычы янаган 27 муниципаль районда 132 автомобиль юлы участогы билгеләнгән. Су басу вакытында аларда әлеге участокларны вакытында ябу өчен дежурлык оештырылачак.

Язгы су басуны авариясез үткәрүне тәэмин итү өчен подряд оешмаларында инерт материаллар (чаян, ком, КГК), пиломатериаллар, су үткәрү өчен металл торбалар әзерләнгән. Су басу вакытында авария-тергезелеш бригадаларының тәүлек әйләнәсе дежурлыгы оештырылачак.

Түбән сулы күперләрдә су дәрәҗәсе күтәрелгән чорда хәрәкәт ябылачак, тәүлек әйләнәсе дежурлык оештырылачак. Шул исәптән Буа районында ике түбән сулы күпер:
- «Казан-Ульяновск» - Черки - Кильдуразы - Черки - Бибкеево (Черки Кильдуразы торак пункты янында), км 14+100, Свияга елгасы, төзелгән ел 2007, күпернең хәле яхшы, күпер алдындагы бозның калынлыгы 70 см, хәрәкәт ачык;
- «Ирекле Стан – Кият – Яшевка» (Немчиновка), км 46+945, Свияга елгасы, төзелгән ел 2000, күпернең хәле канәгатьләнерлек түгел, күпер алдындагы бозның калынлыгы 90 см, хәрәкәт ачык. Язгы су басу чорында хәрәкәт «Буа – Тәтеш» автоюлына чыгучы Кият – Тоншерма торак пункты аша гамәлдәге төбәк автомобиль юллары челтәре буенча оештырылачак.

Су басу тәмамланганчы, автомобиль юллары һәм аларда ясалма корылмалар торышы буенча (штаттан тыш хәлләрне ачыклау өчен) көн саен оператив мәгълүмат җыю оештырылган.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: