Автомобиль транспорты һәм юл хуҗалыгы хезмәткәрләренең республика комитетының чираттагы пленумы узды

2024 елның 22 марты, җомга

2024 елның 22 мартында Татарстан Республикасы Транспорт һәм юл хуҗалыгы министрлыгында 2023-2025 елларга автомобиль һәм шәһәр электр транспорты һәм юл хуҗалыгы буенча тармак тариф килешүләрен үтәү буенча автомобиль транспорты һәм юл хуҗалыгы хезмәткәрләренең һөнәри берлеге һәм Татарстан Республикасы Транспорт һәм юл хуҗалыгы министрлыгы арасында автомобиль транспорты һәм юл хуҗалыгы хезмәткәрләре профсоюзының VI Пленумы узды 2023 ел нәтиҗәләре.

Пленум эшендә катнаштылар:
- ТР Транспорт һәм юл хуҗалыгы министры Фәрит Хәнифов,
- ТР Автомобиль транспорты һәм юл хуҗалыгы хезмәткәрләре профсоюзының Республика комитеты рәисе Юрий Данилов,
- Казан шәһәрендә Халыкара автомобиль ташучылар Ассоциациясе вәкиле Александр Линдваль,
- Казан шәһәре транспорт комитеты рәисе Алексей Сидоров,
- Татарстан Республикасы автотранспорт предприятиеләре ассоциациясе рәисе Сергей Темляков,
- ТР Профсоюзлар федерациясенең Социаль сәясәт идарәсе башлыгы Марина Кокоулина.

Пленумга профсоюзның республика комитеты әгъзалары, тармак предприятиеләре һәм оешмалары җитәкчеләре, ТР Транспорт һәм юл хуҗалыгы министрлыгының идарәләре һәм бүлекләре башлыклары, тармак предприятиеләренең беренчел профсоюз оешмалары рәисләре, профсоюзның республика комитеты яшьләр советы әгъзалары, профсоюз активы һәм социаль партнерлар чакырылган иде.

Килешүләр йөкләмәләрен үтәү турында хисап докладлары белән чыгыш ясадылар:
- хезмәткәрләр ягыннан - республиканың тармак профсоюзы рәисе Юрий Данилов,
- эш бирүчеләр ягыннан - ТР Транспорт һәм юл хуҗалыгы министры Фәрит Хәнифов.

Фәрит Мөдәрис улы һәм Юрий Николаевич үз докладларында 2023 елда социаль партнерлык яклары килешүләрдә кабул ителгән йөкләмәләрне үтәделәр, төбәк тармагында коллективларны һәм социаль тотрыклылыкны саклап калдылар дип ассызыкладылар.

Үз предприятиеләренең социаль сәясәтне гамәлгә ашыру һәм куркынычсыз хезмәт шартлары булдыру өлкәсендәге эш, шулай ук махсус хәрби операция үткәрү белән бәйле гуманитар ярдәм турында бәхәсләрдә катнаштылар:
- Альберт Мөхәммәтшин - «ПАТП-2» Казан шәһәре МУП генераль директоры, Татарстан Республикасы Дәүләт Советы депутаты;
- Рамил Кәримов - «Минзәлә АТП» ҖЧҖ генераль директоры, Россия Федерациясенең мактаулы транспортчысы;
- Юрий Чубачук «Алексеевскдорстрой» ААҖ хезмәтне саклау һәм сәнәгать куркынычсызлыгы хезмәте җитәкчесе.

Профсоюзның республика комитетының 2023 ел өчен профбюджет сметасын үтәү һәм аны 2024 елга формалаштыру турындагы доклад белән профсоюзның республика комитеты баш бухгалтеры Татьяна Дорохова чыгыш ясады.

2023 елда республика профсоюз комитетының яшьләр советы эшенә һәм 2024 елга планнарга нәтиҗә ясады яшьләр советы рәисе Михаил Соболев.

Татарстан Республикасында социаль партнерлыкны үстерү һәм коллектив килешүләрнең әһәмияте һәм аларның халык хуҗалыгы тармаклары предприятиеләре һәм оешмалары эшчәнлегендә роле турындагы доклад белән ТР ФП социаль сәясәт идарәсе башлыгы Марина Кокоулина чыгыш ясады.

Тыңлаучыларны АСМАП әгъзаларының РФ Президенты белән очрашу нәтиҗәләре белән Казан шәһәрендәге Халыкара автомобиль ташучылар Ассоциациясе вәкиле Александр Линдваль таныштырды.

Пленум утырышы тармак хезмәткәрләрен хөкүмәт, ведомство һәм профсоюз бүләкләре белән бүләкләү белән тәмамланды.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: